InstaTIP: 3 minúty o tom, ako sa motivovať k zdravému jedálničku

29. január 2024
Redakcia InstaGYM

1. Uč sa, vedomosti sú dosť stabilnou oporou. Ľahšie sa dosahujú ciele, ak presne a detailne vieš, prečo je pre teba ich dosiahnutie také dobré. Čím viac článkov si prečítaš o výhodách zdravého jedálníčka, čím viac podcastov si vypočuješ o škodlivom vplyve sladidiel a niektorých konzervantov, čím jasnejšie máš v tom, čo s tvojím telom robia vitamíny, tým menej ťa bude lákať strava, ktorej sa chceš vyhýbať. 

2. Trpezlivo a pomaly zájdeš ďalej, no minimálne sa ti bude „chodiť“ ľahšie. Ak by modifikácia stravovacích návykov bola taká jednoduchá, nepotrebovali by sme toľko nutričných poradcov a nežilo by toľko ľudí so zdravotnými ťažkosťami v dôsledku zlého jedálnička. Síce sa ti môže podariť stopercentná zmena z jedného dňa na druhý, ak patríš k drvivej väčšine, istejšou zárukou motivácie v podobe pocitov úspechu budú menšie kroky rozdelené na širšie časové rozmedzie

3. Prečo by ťa lákalo jedlo, ktoré ti nechutí? Stimuluj svoje zmysly príjemnými podnetmi a takto motivuj svoje telo k lepšiemu vzťahu k zdravej strave. Var chutne, voňavo a pekne. Skúšaj recepty, kým si nevytvoríš zbierku obľúbených jedál so zdravými ingredienciami. Zájdi si do reštaurácie so zdravou ponukou, profesionálne pripravené jedlo bude luxusnou inšpiráciou.

 

ZDRAVÉ A CHUTNÉ RECEPTY

 

4. Zapoj svoju kreativitu a spoj zmenu stravovacích návykov s nejakou zaujímavou činnosťou. Môžeš začať natáčať receptové videá alebo viesť denník o tom, aké pocity v tebe vyvolávajú nové jedlá.

5. Dosiahnutie cieľov nie je samozrejmosť, ale chvályhodná záležitosť. Nezabudni sa teda odmeňovať, napríklad návštevou kina, nejakou peknou knihou alebo voľným večerom bez povinností. 

6. Jedlá sa ti budú pripravovať jednoduchšie kvalitnými nástrojmi, no a s radosťou, pokiaľ sa rozhodneš využiť výhody moderných technológií. Pomaranč síce dokážeš vyžmýkať aj jednoduchým ručným odšťavovačom, ale ak sa spoľahneš na supershopnosti kuchynského robota, bude to jednoduchšie, rýchlejšie a trošku aj zážitkové. :)

Zdroj fotky: Shutterstock