InstaTIP: 3 minúty o vplyve športu na menštruačný cyklus

15. február 2024
Redakcia InstaGYM

1. Hormóny, vek, zdravotný stav, strava, typ cvičenia, intenzita tréningov – toto všetko môže ovplyvniť to, v akej miere ovplyvní šport tvoj menštruačný cyklus. Zvyčajne, ak to robíš správne a s ohľadom na svoje schopnosti a možnosti tvojho tela, nejaká pozitívna zmena sa objaví v rôznych oblastiach života, vrátane menštruácie.

2. Stres môže byť príčinou nepravidelnej menštruácie, ale u niektorých žien ovplyvňuje aj ovuláciusilu krvácania. Pravidelný pohyb znižuje stres. Takže, pokiaľ ťa trápi nepravidelnosť, skús svoju terapiu proti stresu cez pravidelné cvičenie. A nestresuj sa. :)

3. Nadváha je rizikovým faktorom v rôznych oblastiach zdravia, a môže mať veľmi významný vplyv aj na tvoj menštruačný cyklus. Medzi jej následky patria nielen nepravidelnosť, ale aj amenorea (úplné vynechanie menštruácie), syndróm polycystických vaječníkov alebo nadmerné krvácanie. Nuž, a to už asi všetci vieme, že cvičenie nie je len prevenciou, ale sčasti aj liečbou nadváhy.

 

DAJ SA DO FORMY

 

4. Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelný pohyb zmierňuje príznaky PMS, a to nielen fyzické, ale aj psychické, napríklad zmeny nálad alebo podráždenosť.

5. Pozor na prehnaný energetický výdaj. Veľmi nízke percento telesného tuku môže mať na menštruačný cyklus negatívny vplyv, dokonca ho môže úplne zastaviť. To isté platí aj na príliš náročné a časté cvičenie, ktoré nadmerne stresuje telo.

 

Zdroj fotky: Shutterstock