InstaTIP: 3 minúty o športe počas menopauzy

7. september 2023
Redakcia InstaGYM

1. Menopauza je o zmenách – v tele, v psychike aj životnom štýle. Ak ťa prestane baviť tvoje doteraz obľúbená forma cvičenia, neber to ako signál, že máš prestať športovať. Skús si nájsť ale niečo iné, čo ťa bude baviť a v čom vytrváš. Stále platí, že pravidelnosť je kľúčová, a vo vyššom veku možno aj o trošičku viac. Keď sa obranyschopnosť tela zníži, zachovanie vitality môže byť makačka.

2. Menšia produkcia estrogénu vedie k znižovaniu hustoty kostí. Ťahanie a tlačenie sú také pohyby, ktoré dokážu aktivizovať kosťotvorné bunky. To znamená, že menopauza môže byť skvelým stimulom začať so silovým tréningom.

3. Ďalším dôvodom, prečo by mali ženy po produktívnom veku posilňovať je to, že menopauza spôsobuje úbytok svalovej hmoty. Pre ochranu pohybového aparátuspomalenie nárastu telesnej hmotnosti si buduj svaly.

4. Pravidelné kardio má počas menopauzy niekoľko super výhod. Tá najdôležitejšia je asi zlepšenie nálady. No pomáha aj pri boji s nárastom telesnej hmotnosti, ktorý by mohol viesť k problémom so srdcom.

5. Rovnováha nadovšetko! Platí to na duševný stav, no teraz máme na mysli skôr telo. Keď si zlepšíš balans, znižuješ riziko nehôd (ktoré v tomto náročnom období fakt nepotrebuješ).

 

CVIČENIA NA ROVNOVÁHU A KOORDINÁCIU

 

 

Zdroj fotiek: Shutterstock