InstaTIP: 3 minúty o tom, ako vytvoriť vzťah k zdravému jedlu u detí

16. apríl 2024
Redakcia InstaGYM

1. Niekedy tak veľmi komplikujeme. Hľadáme triky a krolomné riešenia, pritom kľúče ležia pred našimi nosmi. Takže, skús sa so svojimi deťmi najprv len jednoducho porozprávať o tom, ako vplýva jedlo na zdravie. Zober ich na nákup, prečítajte si spolu ingrediencie rôznych potravín, ukáž im, ktoré sú žiadúce a ktoré menej. Dávaj si však obrovský pozor na to, aby sa u nich nevytvoril strach z jedla, takže hovor pozitívne.

2. Dovoľ svojmu dieťaťu počúvať signály svojho vlastného tela. Pravidlom pri spoločnom stravovaní má byť to, že zostane pri stole, kým nedoje každý zúčastnený, ale nie to, že musí dojesť všetko. Takto sa môžeš spoľahnúť na to, že nedoje preto, lebo už naozj nie je hladné, a nie kvôli tomu, že ho lákajú hračky v detskej izbe. No a v žiadnom prípade mu nehovor, že bude silné a veľké len vtedy, ak všetko zje. Veď všetci vieme, že to nie je pravda.

3. Servíruj pekne a lákavo. Vytvor farebný ovocný tanier z hrozna, červených jabĺk, syrov, žltých broskýň alebo veselý zeleninový tanier z mrkvy, uhoriek, paradajok a papriky. Podávaj jedlo s úctou, v pekných nádobách, s pekným a funkčným príborom a na čistom stole. 

4. Pozvi svoje deti do kuchyne. Daj im možnosť pomôcť pri príprave jedál. Môžeš ich naučiť, ako dať dokopy jednoduché a zdravé pokrmy. Majte spolu takto pekný čas.

5. Daj deťom možnosť vybrať si medzi zdravými možnosťami. Ak majú pocit, že majú na výber, k stravovacím rozhodnutiam budú pristupovať pravdepodobne s väčšou zodpovednosťou.

5. Ak chceš svoje dieťa naučiť zdravým stravovacím návykom, musíš si ich osvojiť aj ty. Koniec koncov, ako môžeš očakávať, že malé dieťa si na obed dá kuracie prsia so šalátom, ak na tvojom tanieri vidí rezeň alebo pizzu?

 

CHUTNÉ A ZDRAVÉ JEDLÁ

 

Zdroj fotky: Shutterstock