InstaTIP: 3 minúty o tom, ako sa prestať prejedať

21. apríl 2024
Redakcia InstaGYM

1. Jedz pomaly. Daj čas svojmu telu na to, aby si stihlo uvedomiť, že prijalo potravu. Máš takto lepšiu kontrolu nad tým, koľko toho zješ, a viac si všímaš, kedy sa cítiš sýto, a kedy už stačí.

2. K pomalému jedeniu pridaj aj vedomé jedenie. Ku kuchynskému stolu si sadni bez telefónu, bez knihy, bez počítača alebo telky. Sústreď sa na chute, textúry, konzistencie. Jedenie bude zážitok, nie impulzívna reakcia na hlad alebo stres.

3. Identifikuj, v ktorých situáciách dochádza k emocionálnemu prejedaniu. Keď máš stresy? Keď ťa prepadne silná nervozita v práci? Keď dostaneš úzkosť? Potom skús nájsť okrem jedla iné spôsoby toho, ako zvládnuť tieto negatívne emócie. Mnohým pomáha prechádzka, stretnutie s kamarátmi, meditácia, joga alebo poriadne kardio. Ale riešenie môžeš nájsť v hocičom, možno to bude nejaké umenie alebo kreatívna činnosť.

 

JOGA A PILATES

 

4. Nehladuj. Znižuje to kontrolu, môže viesť aj k deprivácii. Potom, keď sa konečne dostaneš k jedlu, nebudeš môcť prestať sa od neho odtrhnúť. Je to prirodzená reakcia tvojho tela aj tvojej duše.

5. Jedlo ako odmena a trest vo forme odopierania si jedla - toto všetko má červenú. Postupne, zákerne a nenápadne sa tak vytvortí jeden bludný kruh, nakoniec stredobodom tvojho života sa stane jedlo. 

6. Ak je u teba záchvatové prejedanie sa pravidelné, deje sa väčšinou osamote a nasledujú ho silné pocity hanby, porozmýšľaj nad profesionálnou pomocou. Prečo by si sa mala/mal trápiť, keď riešenie jednoznačne existuje?

 

Zdroj fotiek: Shutterstock