InstaTIP: 3 minúty o tom, ako sa nebáť nezdravého jedla

21. apríl 2024
Redakcia InstaGYM

1. Uvedom si, že nie je dobré a nie je zlé jedlo. Je nutrične hodnotné a nutrične menej hodnotné. Áno, svojmu zdraviu prospeješ tým, ak preferuješ tú prvú skupinu. Ale dôveruj svojmu organizmu, je oveľa múdrejší, než si to myslíš. Keď si raz za čas dopraješ niečo vyslovene nezdravé, dokáže sa s tým veľmi šikovne popasovať. Bez nejakej externej pomoci, napríklad detoxu.

2. Slovné spojenie „pozitívne myslenie“ sa v poslednom období začína byť otrepané, tu však naozaj môže pomocť: nesústreď sa na nezdravé aspekty nezdravého jedla, ale na zdravé aspekty zdravého jedla.

3. Ak celý tvoj život je o zdravom stravovaní, daj si od toho pauzu. Obmedz čítanie blogov, navštevovanie sociálnych sietí a rozhovorov o tejto téme. 

4. Nájdi si nejakú záľubu, ktorá nesúvisí s jedlom. Mala by ťa baviť, nemalo by byť nasilu, zároveň by ti mala poskytnúť pocity radosti.

5. Skús si uvedomiť, že tvoja hodnota sa neodvíja od toho, čo je na tvojom tanieri. Založ si denník, v ktorom sa každý deň poďakuješ sebe za niečo. Môže to byť hocičo, napríklad, že aj napriek únave sa ti podarilo odkráčať do práce. Tiež sa staraj o seba tak, že sa budeš odmeňovať a nie trestať, napríklad, keď máš úzkosť, namiesto hnevu proti sebe si radšej daj teplú vaňu. 

6. Pokiaľ máš pocit, že tento problém je už u teba posadnutosť a/alebo kvôli nemu zanedbávaš svoj sociálne vzťahy, prčítaj si niečo o ortorexii. A ideálne, obráť sa na psychológa. 

 

Zdroj fotky: Shutterstock