InstaTIP: 3 minúty o bezpečnom cvičení v horúčavách

11. jún 2024
Redakcia InstaGYM

1. Cvič skoro ráno alebo neskoro večer, keď sú teploty nižšie a slnečné lúče nie sú také silné. Vyhni sa cvičeniu v najhorúcejších častiach dňa, čiže medzi 10:00 a 16:00.

2. Bez ohľadu na časť dňa si vyber také miesto, ktoré poskytuje aspoň trošku tieňa. Venuj pozornosť aj tomu, ako sa tam dostaneš, aby ťa nevyčerpala cesta tam alebo nezničila tá naspäť domov.

3. Hydratuj, bez dostatočne veľkej zásoby čistej vody ani nechoď cvičiť. Pi pred, počas aj po tréningu, a nečakaj na smäd. 

 

DAJ SA DO FORMY

 

4. Obleč si ľahké, svetlé a priedušné oblečenie, ktoré umožňuje vetranie a minimalizuje prehriatie. Na hlavu si daj klobúk, šiltovku alebo šatku. Slnečné okuliare sú taktiež nevyhnutnosťou. 

5. Počúvaj svoje telo a ak začneš pociťovať nekomfort v podobe závratov, nevoľnosti alebo nadmernej, nezvyčajnej únavy, dopraj si prestávku na chladnejšom mieste. Daj svojmu telu čas na odpočinok a doplnenie energie aj medzi tréningami.

6. Vyber si opaľovací krém so širokým spektrom ochrany (UVA a UVB) a SPF minimálne 30. Ak máš citlivú pokožku alebo sa dlhšie zdržiavaš vonku, zvoľ vyšší stupeň SPF. Urob tak aspoň 15-30 minút pred odchodom, a nezabudni na reaplikáciu každé dve hodiny, alebo, ak sa silno potíš, tak aj častejšie. 

7. Ak plánuješ cvičiť niekoľko hodín, zíde sa ti aj športový nápoj na doplnenie elektrolytov. Cieľom týchto nápojov je nahradiť nielen stratenú tekutinu, ale aj soli a minerály.

8. Dopraj si prestávky. Počas intenzívneho cvičenia v horúčavách sa telo rýchlo zahrieva a pauzy umožňujú telu vychladnúť a zabraňujú prehriatiu, čo by mohlo viesť k úpalu.

 

Zdroj fotky: Shutterstock