InstaTIP: 3 minúty o športe s vysokým krvným tlakom

15. september 2023
Redakcia InstaGYM

1. Áno, športovať by mali aj ľudia s vysokým krvným tlakom. Akurát nie je jedno, ako a čo. Disciplíny vyžadujúce voľnejšie pohyby tela majú zelenú, napríklad plávanie, chôdza, gymnastika, niektoré loptové hry. Avšak dvíhanie váhy, silové cvičenia alebo bojové športy môžu krvný tlak ešte viac zvýšiť.

2. Počas pohybu s vysokým krvným tlakom je potrebné správne dýchať – nepretržito, bez zadržiavania dychu. Keď sa rozhodneš skúsiť aj nejakú pre teba rizikovejšiu športovú disciplínu, tak meraj svoj tlak aj počas tréningu.

3. Keď niekto začne pravidelne športovať, skôr či neskôr si vybuduje aj iné návyky, ktoré sú pre zdravie prospešné. Pravidelný pohyb si vyžaduje pravidelnosť v strave, telo si vypýta vitamíny, živiny, „palivo“, ktoré potrebuje. Nehovoriac o tom, že pozornosť je presmerovaná na oblasť športu, zdravého životného štýlu, svet fitnesu. Takže, preto sú vysoký krvný tlak a šport kompatibilné.

4. Nakoniec, zlaté pravidlo, ktoré platí pri každom zdravotnom probléme: konzultuj s odborníkom. Počúvať signály vlastného tela je kľúčové, no niekedy lekári vedia viac ako naše intuície.  

 

 

Zdroj fotiek: Shutterstock