InstaTIP: 3 minúty o vyhorení

20. november 2023
Redakcia InstaGYM

1. Vyhorenie je emocionálne, mentálne a často aj fyzické vyčerpanie. Je spôsobené trvalým alebo opakovaným stresom, a jeho príznaky sa často podobajú na chronickú únavu až depresiu. Nič sa ti vtedy nechce až do takej miery, že tvoje telo aj hlava odmietajú plniť úlohy, ktoré nie sú nevyhnutné, napríklad, odpisovanie na správy, upratovanie, niekedy aj obľúbené koníčky atď.

2. Hovorí sa, že ten najväčší plameň vyhorí najrýchlejšie. Znamená to, že vyhorenie veľmi často postihuje ľudí plných inšpirácie, nápadov a nadšenia. V takomto prípade sa dokáže obrovské entuziastické nasadenie premeniť na absolútnu apatiu - keď sa minie energia alebo daný človek uvidí fakty reálneho života.

 

PREVENCIA VYHORENIA JE AJ AKTÍVNY ODDYCH

 

3. Niektoré povolania sú rizikovejšie: lekári (najmä všeobecní lekári a psychiatri), učitelia, psychológovia, sociálni pracovníci, iné pomáhajúce profesie, knihovníci, policajti, hasiči, právnici, IT špecialisti, vedúci pracovníci, zástupcovia zákazníckych služieb, finanční poradcovia, politici, pracovníci médií... 

4. Vyhorenie sa nemusí vyskytovať len v pracovnom prostredí; môže sa objaviť aj v iných oblastiach. Napríklad v rodinnom živote. Konflikty medzi členmi roidny, zodpovednosť voči deťom, finančné problémy a rôzne ďalšie problémy dokážu viesť k chronickému stresu, ktorý je zas u citlivých ľudí priamou cestou k vyhoreniu. 

 

Zdroj fotky: Shutterstock