InstaTIP: 3 minúty o toxickej produktivite

24. november 2023
Redakcia InstaGYM

1. Od detstva nás učia, že čím viac robíme (aspoň niečo), čím sme aktívnejší, tým sme úspešnejší. „Uč sa, nech sa máš v živote dobre!“ „Pracuj, kým si mladý a vládzeš!“ Sú to vety, ktoré v nás vzbudzujú dojem, že tá správna cesta je produktivita. Že vtedy sme dobrí, keď tvrdo „makáme“. Naučili sme sa spájať vlastnú hodnotu s výkonnosťou, a ak je tomu inak, máme pocity viny.

2. „Obdivujem ťa za tvoju schopnosť oddychovať.“ Tak túto vetu tak často v tomto svete nepočujeme. Zaneprázdnenosť vyvoláva dojem dôležitosti, závislosť na práci sa chváli a odmeňuje, hodnota sa meria v číslach (stav účtu, počet krokov, kalorické tabuľky). Musíš si uvedomiť svoju oprávnenosť na oddych, zdravie a nemeraj svoju hodnotu v číslach. 

 

VÝZVA PRE TVOJE NOVÉ JA

 

3. Sociálne siete, múdre mobilné telefóny, moderné technológie znemožňujú mať čas len pre seba. Akosi sa mažú hranice. Urč si konkrétne časy na odpisovanie na správy, a najmä na tie pracovné. Snaž sa dodržiavať toto pravidlo aj napriek tomu, že na začiatku v tebe môže vyvolať falošné výčitky svedomia. Vypni na svojom telefóne notifikácie pracovných aplikácií, a v žiadnom prípade si nečítaj pracovné emaily doma. 

4. Zamysli sa nad tým, aké sú tvoje ciele. Fakt sa oplatí toľko sa snažiť byť najlepším pracovníkom každý mesiac? Čo je pre teba dôležitejšie - zdravé vzťahy v rodine alebo pochvala za nadčasy? Ak tvojím životným snom je postup na kariérnom rebríčku, naozaj to musí byť čo najrýchlejšie? Vybuduj si schopnosť pozerať sa na seba z vtáčej perspektívy, odpúšťať si chyby a zasmiať sa na vlastných chybných krokoch.

 

Zdroj fotiek: Shutterstock