InstaTIP: 3 minúty o možných príznakoch vitamínu B

12. február 2024
Redakcia InstaGYM

1. Ak neješ živočíšne potraviny, pravdepodobne poznáš dôležitosť vitamínu B12. Jeho úloha je dôležitá pre produkciu dostatočného množstva energie a pre krvotvorbu. Práve preto, vážnejší nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť anémiu. Medzi jej príznaky alebo indikácie patrí silná únava, bledosť, podráždenosť až depresia, dýchavičnosť a závraty.

2. Aj vitamín B2, čiže riboflavín sa čerpá najmä zo živočíšnych ingrediencií, ako sú mlieko, mliečne výrobky, vajcia, mäso a ryby. Ak nekonzumuješ dosť týchto potravín, môžu ťa trápiť ťažkosti ako zápal jazyka, popraskané kútiky úst, citlivosť na svetlo, vyrážky atď.

 

RECEPTY DO VŠETKÝCH JEDÁLNIČKOV

 

3. Kožné problémy môžu byť príznakom nedostatku rôznych vitamínov B. Akné býva spôsobné napríklad aj tým, keď máš málo kyseliny pantoténovej, čiže vitamínu B5. Toto podozrenie len posilňuje to, ak pri vyrážkach vnímaš aj únavu, zníženú výdrž, zhoršenú imunitu alebo migrény.

4. Nedostatok vitamínu B6 sa môže objaviť pri užívaní perorálnej antikoncepcii, niektorých antibiotík a liekov na kardiovaskulárne ochorenia. Príznaky sú viditeľné na koži, hlavne v oblasti tváre, ale môže sa prejaviť aj ako popraskané kútiky úst, v niektorých prípadoch ako znížená obranyschopnosť, anémia a v horších prípadoch aj ako záchvaty, vracanie a hnačka.

5. Vitamín B7 je biotín, a jeho nedostatok nie je taký častý. Môže sa však objaviť pri veľmi jednostrannej alebo nedostatočnej strave a pri problémoch so zažívacím traktom. Medzi príznaky patria slabé nechty a vlasy, občas aj výkyvy nálad.

 

Zdroj fotky: Shutterstock