InstaTIP: 3 minúty o tom, ako sa premení pohyb na návyk

16. január 2024
Redakcia InstaGYM

1. Jednou z kľúčových zložiek vytvárania návykov je odmena. Tvoj mozog zažije niečo príjemné a zapamätá si cestu k danému podnetu. Takže, ak si po konkrétnej aktivite vždy dopraješ nejakú odmenu, zvýšiš pravdepodobnosť toho, že sa z nej stane návyk. Rozhodni sa, aký bude tvoj „potréningový darček“. Tvoj obľúbený snack? Voňavý čaj? Nová epizóda tvojho srdcového seriálu?

2. Problémom mnohých ľudí v dnešnej dobre je chronická zaneprázdnenosť. Nech ti však nedostatok času nestojí v ceste. Aj keď sa ti môže zdať, že práca ovláda tvoj život, musíš si vytvoriť časový harmonogram. Keď si všetko napíšeš na papier, pomôže ti to s logistikou. Navyše, bude to mať väčšiu váhu, poskytne ti väčší prehľad a pomôže odolať pokušeniam prokrastinácie. 

3. Aký máš vzťah k písaniu? Lebo môže ti pomôcť pri vytváraní návyku. Svoje pokroky a pocity môžeš zaznamenávať do denníka. Samozrejme, nie je nutné chodiť do posilňovne alebo na ihrisko s gigantickým poznámkovým blokom, stačí pár viet do telefónu. Ide o to, že zapisovanie si pozitívnych zážitkov môže pomôcť zmeniť tvoj prístup k cvičeniu. Povinnosť sa premení na zdroj pocitov úspechu alebo príležitosť na sebapoznávanie. Na taký pekný príbeh.

4. Tvojím cieľom je vytvorenie si návyku. Čiže pravidelne vykonávať aktivitu, ktorá je pre teba už rutinou. Synonymom tohto slova je zručnosť, a či sa ti to páči alebo nie, tá je podmienená trénovaním. Nácvikom. Častým opakovaním. Takže, aj keď sa na začiatku budeš musieť do cvičenia jemne nútiť, vydrž to. Mysli na to, že táto nepríjemnosť bude každým opakovaním slabnúť. 

Zdroj fotiek: Shutterstock