InstaTIP: 3 minúty o panvových svaloch

14. január 2024
Redakcia InstaGYM

1. Panvové svaly majú dôležitú funkciu v tele každého človeka (a nie len žien, ako si to mnohí myslia). Ich úlohou je podpora vnútorných orgánov panvy, ako sú močový mechúr, konečník a maternica u žien. Okrem toho pomáhajú pri kontrole vyprázdňovania týchto orgánov a pri sexuálnej aktivite.

2. Panvové svaly sa prirodzene oslabujú vekom. Príčinou tohto nepríjemného javu však môže byť nadváha alebo obezita. Aj zlé držanie tela má vplyv na túto oblasť, ako aj niektoré chirurgické zákroky v panvovej časti. No a tento zdravotný problém veľmi dobre poznajú mnohé ženy po pôrode. 

3. Najznámejším spôsobom posilňovania panvových svalov sú Kegelove cviky, pri ktorých sa striedavo sťahujú a uvoľňujú svaly, ktoré obklopujú močový mechúr a konečník. Fungujú ako prevencia, ale aj ako spôsob liečby.

4. Pilates ako forma cvičenia je založený na princípoch koncentrácie, kontroly a plynulosti. Mnohé Pilates cviky pomáhajú posilňovať a utužovať svaly panvového dna, napríklad bird-dog, crab, camel atď.

 

PILATES

 

5. Ak najradšej cvičíš s váhou, je to v poriadku, máš rôzne možnosti na posilnenie si panvového dna. Napríklad, uprednostňuj cviky, ktoré vyžadujú, aby svaly panvového dna pracovali proti gravitácii, ako drepy alebo výpady so závažiami v rukách.