InstaTIP: 3 minúty o tom, či sa máme báť soli

15. september 2023
Redakcia InstaGYM

1. Točí sa ti hlava, máš problémy s koncentráciou, bolí ťa hlava, cítiš sa ako po opici... Veru, aj toto sú príznaky nedostatku soli. Nezabudni na tú povestnú rozprávku o najmladšej princeznej – ona mala FAKT pravdu. Bez soli sa nedá žiť. Ide len o to, či solíš s mierou.

2. Soľ zvýrazňuje chute. Pri výrobe polotovarov, rýchleho občerstvenia, baleného, konzervovaného jedla sa vo veľkom spolieha na tento trik. A práve tu sa nachádza zdroj problému. Ak veľkú časť tvojho jedálnička tvoria takéto potraviny, tvoj príjem soli môže byť nezdravo vysoký.

 

ZDRAVÉ RECEPTY

 

3. O nezdravých vplyvoch soli sa najčastejšie hovorí v súvislosti so srdcovocievnymi ochoreniami. Odborníci sa na tomto názore ale nezhodujú jednoznačne. Niektorí tvrdia, že vinníkom je len cukor aj v tomto kontexte.

4. Často spájame dobrý pocit z jedla s slanou chuťou. Začneme soliť bez rozmyslenia, bez ochutnania. Ak tento zlozvyk máš aj ty, začni ho mať pod kontrolou. Skús objavovať skutočné chute jedál, rob to pomaly, pozorne, sústreď sa na jedlo a na reakcie svojho tela na jeho arómu.

5. Nepredpokladáme, že máš nejaké nechutné gastronomické fetiše, ale musíme sa ťa opýtať: ako chutí pot? Veru, je slaný. Ľudské telo teda obsahuje soľ a zároveň ju aj vylučuje. Odpoveď je jednoznačná: potrebuje ju.

 

 

Zdroj fotiek: Shutterstock