InstaTIP: 3 minúty o zápale močových ciest u žien

11. september 2023
Redakcia InstaGYM

1. Ženská močová rúra je u žien kratšia ako mužov, takže baktérie majú oveľa ľahšiu cestu do mechúra a močovodov. Ďalšou fyziologickou „nevýhodou“ je aj pozícia orgánov. Dlná tretina močového mechúra je u žien neustále vystavená baktériám z pošvy a konečníka. Nezabúdaj na správny smer použitia toaletného papiera: zpredu dozadu. 

2. Keď cítiš potrebu ísť na malú potrebu, tak choď čo najskôr. Neponáhľaj sa. Nie úplné vyprázdnenie močového mechúra je častejším javom u žien. 

3. Zdravie nad módu. Namiesto syntetických materiálov preferuj bavlnu. Ak zvyčajne nosíš veľmi tesné nohavice, skús to postupne zmeniť, aby vlhkosť a pot dostali voľnú cestu a nezachytávali sa medzi oblečním a tvojou kožou. 

4. Láska je síce zdravá, ale močové cesty z nej veru dokážu poriadne ochorieť. Zápal alebo infekciu môže vyvolať aj zvýšená sexuálna aktivita. Odporúča sa vyprázdniť močnový mechúr a osprchovať sa pred a po intímnych chvíľach. 

5. To možno vieš, že keď sa už dostavia príznaky, je veľmi podstatné zvýšiť príjem tekutín. Správny pitný režim je však zároveň aj prevenciou. 

 

CHOĎ SI ODDÝCHNUŤ NA FIT CAMP