InstaTIP: 3 minúty o tom, ako si stanoviť realistické predsavzatia

5. január 2024
Redakcia InstaGYM

1. Realisticky, ale nie príliš prísne. Mnohokrát si myslíme, že správny racionálny prístup je absolútne vylúčenie subjektivity. Vôbec neuškodí, ak si veríš a chceš zvládnuť viac ako predchádzajúce roky - veď na to sú januárové predsavzatia. Nájdi v tom ale rovnováhu, nemôžeš od seba očakávať správanie robota, pretože... No, pretože nie si robot. Takže, najprv si povedz, čo by bolo pre teba ideálne, potom si premysli, či máš na to kapacity časové, finančné a energetické. 

2. Ak máš niekoľko predsavzatí, môžeš ich rozdeliť do niekoľkých podskupín. Napríklad, budeš mať jedno prioritné, jedno sekundárne a ďalšie vedľajšie. Takto si vieš rozložiť svoje kapacity a menej ťa zabolí, ak niektorý z tvojich vedľajších cieľov nebude splnený stopercentne. 

3. Hovor o tom, na čo myslíš. Bude to mať motivačnú silu (ak už to povieš, vytvoríš pocit akéhosi záväzku), no získaš aj spätné väzby od ľudí, ktorí nie sú v tvojom živote tak zainteresovaní ako ty. Konečné rozhodnutie musí byť vždy tvoje, ale zamysli sa nad tým, čo ti hovoria ostatní.

4. Realistický nádych predsavzatí posilňuje konkrétnosť. Nesľubuj si, že „budem cvičiť“, ale povedz si, že „trikrát do týždňa pôjdem na tréning“. Ujasníš si takto viac, čo naozaj chceš, potrebuješ a môžeš.

5. Nie vždy je potrebné stanoviť si niečo nové, ale skôr pokúsiť sa zbaviť starého. Napríklad, ak sa chceš stravovať zdravšie, daj si predsavzatie, že sa budeš snažiť odolať čokoládovým tyčinkám pri pokladni v potravinách, teda, že nejako vyhráš boj nad týmto zlozvykom. Alebo, pre skoršie stávanie si zbytočne budeš nastavovať budík na skoré ranné hodiny, pokiaľ v noci nevieš prestať prokrastinovať. 

6. Napíš si presný plán alebo sa drž nejakého už vopred pripraveného. Môžeš si povedať, že v 2024 budeš fit, no tento cieľ oveľa ľahšie dosiahneš tak, ak budeš mať pred sebou rozpis tréningov a jedálnička. Pozri si naše výzvy a programy, tie sú určené presne na to, aby uľahčili a optimalizovali dosiahnutie tvojich cieľov.

 

TVOJ FIT ROK S INSTAGYM

 

Zdroj fotiek: Shutterstock