InstaTIP: 3 minúty o zdravotných benefitoch pilatesu

13. jún 2024
Redakcia InstaGYM

1. Pilates sa zameriava na posilňovanie hlbokých svalov jadra, vrátane brušných svalov, chrbtových svalov a svalov panvového dna, čo prispieva k stabilite a sile tela. Podporuje správne postavenie chrbtice. To jednak môže pomôcť zlepšiť celkové držanie tela, ale je super metódou aj na zníženie alebo prevenciu bolesti chrbta.

2. Pravidelné cvičenie pilatesu zvyšuje flexibilitu svalov a kĺbov, čo môže znížiť riziko zranení a zlepšiť celkovú mobilitu.

3. Pri každom cviku sa vyžaduje špecifický spôsob dýchania, ktorý nám umožňuje okysličovať svaly a "vyplavovať" prebytočné látky z krvného obehu. Zvyšuje sa kapacita pľúc a zlepšuje okysličenie tela, čo môže pozitívne ovplyvniť celkové zdravie.

4. Pilates je výborným prostriedkom na uvoľnenie stresu a napätia. Keď svoju pozornosť zameriaš na správne dýchanie a plynulé pohyby, prirodzene sa ti vypnú myšlienky. Tento vplyv postupne začneš vnímať aj dlhodobo, nielen priamo na/po tréningoch. Pilates môže tiež pomôcť zlepšiť sebadôveru a sebaúctu.

5. Pilates je často využívaný v rehabilitačných programoch pre svoje nízko dopadové cvičenia, ktoré sú šetrné k telu, ale zároveň účinné pri posilňovaní a zotavení svalov a kĺbov.

6. Mnoho športovcov využíva pilates na zlepšenie sily, flexibility, rovnováhy a koordinácie. Takže, ak sa chceš zlepšiť v športe, táto forma cvičenia môže byť tou správnou cestou.

Zdroj fotky: Shutterstock