InstaTIP: 3 minúty o tom, na čo sú dobré probiotiká

9. február 2024
Redakcia InstaGYM

1. Tento bod asi nebude pre teba žiadnou novinkou, ale pre istotu ti pripomenieme, že probiotiká podporujú trávenie. Pomáhajú s udržiavaním mikroflóry a s absorpciou živín. Sú dobrou prevenciou aj liečbou zdravotných problémov súvisiacich s tráviacim traktom, napríklad hnačky a zápchy. 

2. Zdravý tráviaci systém hrá kľúčovú úlohu pri podpore imunitného systému. Probiotiká však posilňujú obranyschopnosť organizmu aj tým, že zmierňujú zápaly, stimulujú produkciu imunitných buniek a protilátok.

3. Už sa ti niekedy stalo, že s boľavým žalúdkom sa na tvojej tvári objavili aj nejaké vyrážky? Zdravšie trávenie môže viesť k zlepšeniu stavu pokožky. Tento benefit je občas vedľajším produktom zmierňovania zápalových procesov.

4. Ak mávaš časté zápaly močových ciest a ani tvoja vaginálna mikrflóra nie je veľmi stabilná, bež do lekárne a kúp si probiotiká. Tieto doplnky stravy môžu zabraňovať rastu patogénnych baktérií v močovom trakte a udržiavať ho zdravým, a taktiež udržiavať zdravú rovnováhu mikroorganizmov v pošvovom prostredí.

5. Stále viac sa hovorí o tom, že črevá majú kľúčovú rolu aj pri duševnom zdraví. A niektoré štúdie naznačujú, že probiotiká dokážu zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Zároveň môžu znížiť hladinu stresu.

 

Zdroj fotky: Shutterstock